Buy professional website templates for an affordable price and sign up with the best web host.

Jezioro Płęsno k. Brus

Drukuj
Kategoria: Jeziora
Opublikowano
Super User Odsłony: 6968

Jezioro Płęsno k. Brus to odpływowe jezioro rynnowe na Równinie Charzykowskiej w kompleksie leśnym Borów Tucholskich,położone jest w powiecie chojnickim na terenie gminy Brusy. Akwen jeziora łączy z rzeką Brdą i jeziorem Łąck (Łąckie) od południowej strony jeziora. Pod względem maksymalnej głębokości jezioro Płęsno zajmuje 100 pozycję wśród najgłębszych jezior w Polsce, pod względem głębokości średniej 19 miejsce, a po odjęciu ze statystyki jezior górskich 14 miejsce w Polsce.  Cechą charakterystyczną tego akwenu są wysokie brzegi, które prawie w całości obrasta las sosnowy. Dno jest mocno urozmaicone,miejscami z bardzo stromymi stokami. Roślinność wodna jest dobrze rozwinięta głównie w strefie przybrzeżnej, zanurzonej jest mało i dzięki temu samo dno jest czyste. Klasa czystości-II. Od strony południowej na prywatnych leśnych gruntach można wynająć nocleg w pokoju gościnnym u bardzo miłych państwa Hamerskich. 

Dane morfometryczne:

 • powierzchnia (ha) 120,00

 • głębokość maksymalna (m) 37,0

 • głębokość średnia (m): 16,0

 • długość maksymalna (m): 2500

 • szerokość maksymalna (m) 580

 • długość linii brzegowej (m) 5900

Ichtiofauna

struktura gatunkowa wg odłowionej masy

Wędkowanie z przewodnikiem tel. 507 785 753

 

  Licencje (opłaty) za połów ryb

Jezioro Niedźwiedź (Chojniczki)

Drukuj
Kategoria: Jeziora
Opublikowano
Super User Odsłony: 8498

Jezioro Niedźwiedź  (potocznie Chojniczki) – odpływowe jezioro wytopiskowe w woj. pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice, leżące na terenie Równiny Charzykowskiej. Jezioro znajduje się w otulinie Parku Narodowego Bory Tucholskie, z którego ścisłym obszarem graniczy od południowej strony parku. Akwen otaczają wzniesienia porośnięte  lasem sosnowym, najwyższe od strony zachodniej gdzie deniwelacja terenu dochodzi do 50 m.  Stan czystości jeziora określono jako odpowiadający II klasie. Platforma przybrzeżna jest łagodna i  dość wolno i łagodnie opada do izobaty 3,5  m, aby następnie łagodnie przejść w dno słabo urozmaiconej misy jeziorne. Roślinność wodna i  nawodna rozwija się obficie.

Dzięki czystej wodzie, bogatej roślinności dna, jezioro obfituje w większość gatunków ryb występujących w naszym regionie. Liczna jest tu populacja szczupaka. W okresie letnim, spinningowanie jest utrudnione ze względu na silną roślinność zanurzoną. Jednak prowadzenie przynęty tuż na granicy tej roślinności może być gwarantem sukcesu. Większość złowionych szczupaków nie przekracza  masy 2 kg. Poza szczupakiem, występuje tu liczna reprezentacja lina, płoci, leszcza i okonia. Można liczyć tu nawet na medalowe sztuki. W zbiorniku jest też karp, zdarzają się czasem prawdziwe „potwory” w granicach 20 kg, które zrywają zestawy.

 

Mapa batymetryczna:

 

 

Dane morfometryczne:

 • powierzchnia (ha) 28,4

 • głębokość maksymalna (m) 8,3

 • głębokość średnia (m): 3,7

 • długość maksymalna (m): 1040

 • szerokość maksymalna (m) 370

 • długość linii brzegowej (m) 2700

Ichtiofauna

struktura gatunkowa wg odłowionej masy

Wędkowanie z przewodnikiem tel. 507 785 753

 

  Licencje (opłaty) za połów ryb

Jezioro Trzebielsk

Drukuj
Kategoria: Jeziora
Opublikowano
Administrator Odsłony: 5841

JezioroTrzebielskie (Trzebielsk)  – jezioro wytopiskowe na Równinie Charzykowskiej  w powiecie bytowskim (województwo pomorskie) o urozmaiconej linii brzegowej z dwoma wyspami (jedna z nich została objęta ornitologicznym rezerwatem "Ostrów Trzebielski".Rezerwat utworzono dla zachowania miejsc lęgowych wielu gatunków ptaków wodnych. Znajduje się w nim jedna z największych w dawnym województwie słupskim kolonia mewy śmieszki, licząca do 2000 par i największa kolonia rybitwy zwyczajnej, skupiająca 120 par. Obok niej gnieżdżą się: mewa srebrzysta i pospolita, czernica, krzyżówka, głowienka. Ponadto są tu: bekas (kszyk), brodziec krwawodzioby (jedyne stanowisko lęgowe na Pomorzu, sieweczka rzeczna, trzcinniak, bąk i błotniak stawowy. Akwen otaczają wzniesienia porośnięte od strony południowej lasem sosnowym, najwyższe od strony południowej gdzie deniwelacja terenu dochodzi do 70 m.  Stan czystości jeziora określono jako odpowiadający II klasie. Platforma przybrzeżna jest łagodna i  dość wolno i łagodnie opada do izobaty 5  m, aby następnie łagodnie przejść w dno stosunkowo urozmaiconej misy jeziornej w części zachodniej jej opad jest bardziej stromy do głębokości 11 m. Roślinność wodna rozwija się obficie. W strefie naddennej notuje się stałe lub okresowe dobre warunki tlenowe.

Mapa batymetryczna


Dane morfometryczne:

 • powierzchnia  (ha) 72

 • głębokość maksymalna  (m) 19,0

 • głębokość średnia  (m) 4,8

 • długość maksymalna  (m) 2190

 • szerokość maksymalna  (m) 615

 • długość linii brzegowe  (m) 9180

Ichtiofauna

struktura gatunkowa wg odłowionej masy

 

Wędkowanie z przewodnikiem tel. 507 785 753

 

  Licencje (opłaty) za połów ryb

Galeria

Drukuj
Kategoria: Jeziora
Opublikowano
Administrator Odsłony: 7201

Jezioro Karsińskie i Długie

Drukuj
Kategoria: Jeziora
Opublikowano
Administrator Odsłony: 7737

Jezioro Karsińskie i Jezioro Długie – przepływowe jeziora rynnowe na Równinie Charzykowskiej.

Wschodni brzeg jeziora stanowi zachodnią granicę Parku Narodowego Bory Tucholskie.Jezioro jest zasilane przez uchodzące i przepływające rzeki Chocina i Brda. Wody jeziora cechują się II i III klasą czystości wód. Rzeka Brda łączy zbiornik jeziora z akwenami jezior Charzykowskiego, Witoczno, Łąckiego, Płęsno, Dybrzyk i Kosobudno. Jezioro Karsińskie pełni przede wszystkim funkcje rekreacyjno-turystyczne (szlak wodny i domki letniskowe w okolicach miejscowości Swornegacie i Małe Swornegacie).

 

Mapa batymetryczna:

Dane morfometryczne:

 • powierzchnia (ha) 688

 • głębokość maksymalna (m) 27,1

 • głębokość średnia (m): 10,7

 • długość maksymalna (m): 4650

 • szerokość maksymalna (m) 2160

 • długość linii brzegowej (m) 16250

Ichtiofauna

struktura gatunkowa wg odłowionej masy

 

Wędkowanie z przewodnikiem tel. 507 785 753

 

  Licencje (opłaty) za połów ryb

Joomla 1.7 Templates designed by College Jacke